تولید محتوای صوتی چیست ؟

محتوای صوتی چیست

آیا میدانید سخنی که هر شخص می شنود (محتوای صوتی) ، چند درصد تاثیر گذارتر از چیزی که میخوانید (سفارش تولید محتوای محتوای متنی) است ؟ محتوای صوتی دارای نام دیگری که در روانشناسی استفاده می گردد که به آن ، قدرت کلام نیز گفته می شود. پس در این مقاله به تولید محتوای صوتی چیست ؟ می پردازیم.

تولید محتوای صوتی چیست ؟

تولید محتوای صوتی چیست

تولید محتوای صوتی امروزه به یکی از پر قدرتمندترین ابزار برای تولید محتوای صوتی می باشدکه شما میتوانید با استفاده از این تکنیک می توانید خیلی از کاربران را راضی نگه دارید.
امروزه اگر در محتوای خود از محتوای صوتی استفاده کنید. چون گوگل به شما ارزش بیشترین نسبت به دیگر سایت ها خواهد داد. که این باعث ورودی بیشتر سایت شما خواهد شد. در ادامه به سوالات شما در مورد تولید محتوای صوتی چیست می پردازیم.

قدرت کلام :

طبق گفته ی اندیشمندان بزرگ که با یک کلمه می شود جنگ جهانی راه بیفتد و می تواند شاهکاری بوجود آید و این سوال پیش می آید یعنی چه ؟

همان طور که می دانید عامل جنگ جهانی دوم هیتلر بود و اینکه به خاطر تحقیر کلامی که در دوران بچگی انجام شده بود باعث ایجاد کینه شده بود و باعث بوجود آمدن نژادپرستی و ایجاد جنگ جهانی بود که اثرآتش تا عصر حال حاضر نیز ادامه داشته و دارد.

و اما تحقیر کلامی از طرف معلم و دیگران برای انیشتین که باعث ایجاد اختراعات و پیشرفت جامعه ی علمی می شود و همانطور کریستیانو رونالدو که با تحقیر حرف معلمش و باعث ایجاد بهترین اعجوبه فوتبالی می شود.

خب با توجه به قدرت کلام در زندگی افراد ، افرادی به فکر ایجاد محتوای صوتی افتادند و امروزه دیگر به شغل پردرآمد تبدیل شده است و سالانه افراد زیادی به محتوا های صوتی (پادکست و ..)گوش می دهند و طبق تحقیقات که جامعه آماری انجام داده است ، ماهیانه هر فرد حداقل یک محتوای صوتی را گوش می دهد.
و اما در این مقاله برایتان :

 1. انواع محتوای صوتی
 2. ابزار های تولید محتوای صوتی
 3. مراحل ایجاد پادکست
 4. بهترین نرم افزار های تولید محتوای صوتی

را برایتان بررسی خواهم کرد پس با من همراه باشید.


پروموشن میدونی چیه ؟ اگه نمیدونی این مقاله رو بخون


1.انواع محتوای صوتی :

انواع محتوای صوتی

شما در طی زندگی خویش به هر چه که گوش می دهید را میتوان به آن محتوای صوتی نامید اما از لحاظ علمی به 8 دسته مهم دسته بندی می شود .

 • جامع ( General ) :
  اولین و رایج ترین محتوای صوتی نامیده می شود و اینکه برای افرادی که حوصله خواندن نداشته و یا برای افرادی که وقت کافی نسبت به خواندن متن را نداشته باشند از این نوع محتوای صوتی استفاده می نمایند . محتوای متنی را که حاضر کرده اید به صورت محتوای صوتی در اختیار افراد قرار دهید مانند مکالمه در واتساب و تلگرام و غیره که افراد به جای تایپ ، ویس ( voice ) تبادل می نمایند .
 • داستانی (story) :
  این نوع محتوای صوتی برای کودکان و نوجوانان و افرادی که به رمان و داستان ها علاقه دارند ، کاربرد دارد که با لحنی خودمانی و روان خوانده می شود و صدای ضبط شده در اختیار کاربران قرار می گیرد .
  بگذریم که این نوع نیز به قسمت های حماسی و تعلیمی و غیره دسته بندی می شود ولی بایستی با لحن خاصی خوانده شود تا طرفدار زیادی در این دسته پیدا شود مانند سایت پادچی که امروزه از محبوبیت زیادی برخوردار شده است.
 • تجمیعی :
  در قسمت چهارم از تولد محتوای صوتی چیست به محتوای صوتی تجمیعی پرداخته ایم . محتوای تجمیعی به جمعی از کارشناسان و افراد معروف که در زمینه تخصصی مانند کسب و کار یا هر موضوع تخصصی سخن می گویند و این سخنان ضبط شده و در اختیار کاربران قرار داده می شود را محتوای صوتی تجمیعی نامیده می شود .
  توجه داشته باشید که جلسه کارشناسان نه هر جلسه ای که شامل این نوع محتوای صوتی نمی شود .
 • آموزشی :
  معروف ترین محتوای صوتی چند سال اخیر ، محتوای صوتی آموزشی است و اینکه با بوجود آمدن کرونا که باعث رونق این کسب و کار شده است و میتوان گفت همه ی آموزش ها توسط محتوای صوتی انجام می پذیرد و حتی دانشگاه ها و آموزشگاه ها نیز توسط محتوای صوتی ضبط شده توسط اساتید در اختیار کاربران خویش قرار می دهند.
 • تبلیغاتی :
  این نوع محتوای صوتی توسط افراد معروف یا افراد با صدای خاص استفاده می شود تا افراد به طرف آن محصول شوق خاصی بدست آورند . حتما به رادیو گوش داده اید و اینکه تبلیغات را شنیده اید و یا در وسط پادکست ها نیز تبلیغاتی انجام می شود چون از لحاظ شنیداری بهتر افراد قانع می شوند نسبت به محتوا های دیگر .
 • اخباری :
  این نوع محتوای صوتی به دلیل اینکه نیازی به داشتن گوشی هوشمند نیستند و حتی با داشتن گوشی های ساده و روشن کردن رادیو و اطلاع یافتن از آخرین اخبار ، از محبوبیت بیشتری داشته است. و برای هر فردی اخبار کشورش و جهان از اهمیت بیشتری برخوردار است به خصوص برای افراد پا به سن گذاشته ، این نوع محتوای صوتی مناسب است.
 • مصاحبه ای :
  این نوع محتوای صوتی نیز همان مسابقه های رادیویی را میتتوان مثال زد و اینکه جذابیت زیادی برای بعضی از افراد دارد و مانند سریالی هر روزه دنبال می نمایند .
 • انگیزشی :
  این نوع محتوای صوتی دیگر نیاز مبرم برای هر فردی را داشته و دارد تا مشکلات خویش را فراموش کرده و به بهبود زندگی و آینده خویش اقدام فرماید .
بیشتر بخوانید :   تولید محتوای آموزشی

2. ابزار های تولید محتوای صوتی :

ابزار تولید محتوای صوتی

 • a. مکان مناسب :
  ما در بالا به سوالات شما درباره تولید محتوای صوتی چیست و الا ابزار های تولید محتوای صوتی رو برای شما خواهیم گفت .
  مکانی بایستی استفاده شود که عایق از هر گونه صدایی که مزاحم تولید محتوا می شود . با اینکه حتی میتوان با نرم افزار های کاربردی تولید محتوای صوتی میتوان صدا های مزاحم را از بین برد ولی این مورد با این حال باز یکی از عوامل مهم تولید محتوای صوتی مکان مناسب می باشد .
 • b. میکروفون و پایه میکروفون :
  امروزه میتوان با گوشی های هوشمند پیشرفته نیز محتوای صوتی تولید نمود ولی باز با گسترش گوشی ها ، میکروفون ها نیز پیشرفت نمودند و میکروفون ها نیز هر چه بهتر باشد کیفیت محتوای صوتی نیز بیشتر خواهد بود و پایه میکروفون نیز به فاصله صحیح میکروفون و دهان شما را بهبود می بخشد .

3.نرم افزار های تولید محتوای صوتی :

 •  Adobe Audition :
  این نرم افزار پر کاربرد ترین نرم افزار تولید محتوای صوتی به حساب می آید چون تقریبا تمامی امکانات به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می دهد با این حال که بقیه نرم افزار ها در یک یا دو مورد منحصر به فرد است ولی این نرم افزار بسیار آسان است و میتوان برای افراد مبتدی نیز مورد استفاده قرار می گیرد .
  این نرم افزار تمامی امکانات علی الخصوص ، ویرایش صدا و برش صدا و حذف نویز ها و هر کار ابتدایی برای شروع کار تولید محتوای صوتی و ویرایش آن انجام می شود.
 •  Super sound :
  این نرم افزار نیز امکانات ویژه ای داشته است اما دقت داشته باشید که کار کردن با این نرم افزار کمی پیچیده می باشد و برای افراد متوسط به کار می گیرد و اینکه بعضی امکانات نیز با پرداخت هزینه به کار میگیرد.
 •  Audacity :
  چنین نرم افزار با این نام پر کاربرد ترین بین کاربران اینستاگرام و یوتیوب قرار گرفته است به این دلیل که کاملا رایگان بوده و مهم ترین ویژگی نیز فرمت فایل های صوتی و میکس کردن ترک ها و افزودن افکت و حذف نویز می توان نام برد و در این زمینه ها منحصر به فرد خواهد بود .
 • Podbean :
  این نرم افزار برای افراد متبهر کاربرد داشته و میتوان در کمتر از یک ساعت یک پادکست نمونه تولید نمایید و اینکه برای خدمات هاستینگ هزینه ای حداقل 9 دلار و به بالا برای کاربران ارایه داده می شود و این مطلب را نیز اضافه نمایم که کار های مبتدی و پایه ای را نیز انجام می دهد اما بیشتر خدمات هاستینگ با این نرم افزار انجام داده می شود .
 • Ecamm :
  در قسکت پنجم نرم افزار های تولیدم حتوای صوت چیست به این نرم افزار پر کاربرد ترین برای افراد کارشناس و تحصیل کرده و دانشجویان و غیره استفاده می شود و اینکه اگر جلسه ای یا هر گونه میزگرد را دارید اما نمی توانید به هر عنوان شرکت کنید چه در فیس بوک و یوتیوب و غیره ، شما میتوانید توسط این برنامه را ضبظ کرده و در مک بوک برنامه خود ذخیره نمایید .
  و سپس شما می توانید بعدا به عنوان پادکست استفاده نمایید البته این پلت فرم برای کامپیوتر های اپل و دستگاه های مشابه به عمل می آید.
 • Lexis Audio Editor :
  آخرین مورد که میخواهیم برایتان در بخش بهترین نرم افزار های تولید محتوای صوتی بررسی نماییم این است که این برنامه ویژگی منحصر به حذف نویز در پادکست و محتوا های صوتی ورد استفاده قرار می گیرد .
بیشتر بخوانید :   تاثیر پادکست بر سئو

خب تا الان بهترین نرم افزار های تولید محتوای صوتی چیست و ابزار های مورد استفاده و انواع محتوای صوتی را مورد بررسی قرار دادیم در ادامه و به عنوان حرف آخر ، مراحل ایجاد پادکست را فقط نام برده و در مقاله های بعدی یا کلاس های آنلاین ، برایتان نحوه تولید محتوای صوتی چیست را آموزش خواهیم داد.

4.مراحل ایجاد پادکست :

 • الف. محتوی متنی را نسبت با موضوع خود آماده و تهیه نمایید .
 • ب. قسمت های مختلف را با استفاده از تجهیزات محتوای صوتی ضبط نمایید .
 • ج. فایل هایی که ایجاد شده را به وسیله یک هاست (با استفاده از نرم افزار (Pod bean) میتوان انجام داد ) پادکست آپلود نمایید .
 • د. فایل ها را با روش های گوناگونی بازاریابی و به سهولت در دسترس کاربران قرار می دهید .

همان طور که اشاره شده و باز در این مقاله با موضوع تولید محتوای صوتی چیست نیز می گوییم همان طور که دو در ورزش ها مادر تمامی ورزش ها به حساب می آید ، محتوای متنی نیز مادر تمامی محتوا ها هستند و اینکه برای هر محتوایی ، محتوای متنی بایستی آماده باشد .
محتوای صوتی که تولید می نماید باید برای بالا بردن کیفیت ها ، بایستی با نرم افزار های پیشرفته نیز ادیت شوند تا محتوای صوتی با کیفیت و مورد پسند برای کاربران تولید شود .

خیلی ممنون که در این مقاله‌ی تولید محتوای صوتی چیست نیز با ما همراه بودید و آماده قبول هر گونه سفارشاتی نسبت به خواسته شما و هر گونه نظر و انتقادی را جوابگو هستیم .
سربلند و پیروز باشید….

بیشتر بخوانید :   آموزش تولید محتوای صوتی

اگر دوس داشتید مقاله ی آموزش تولید محتوای صوتی رو بخوانید

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

👀

👄

سفارش تولید محتوای متنی

همین الان میتونی برای وبسایت خودت محتوای سئو شده و یونیک داشته باشی. همین الان سفارش بده🔻

🔻

🔻

سفارش تولید محتوای متنی

همین الان میتونی برای اینستاگرامت یک دستیار و خمراه داسته باشی، برای دیدن تعرفه ها و امکانات لطفا از لینک زیر استفاده کن🔻

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x