تولید محتوای آموزشی

تولید محتوای آموزشی

 

امروزه میخواهیم درباره تولید محتوای آموزشی با هم صحبت کنیم ، تولید محتوای آموزشی چند تا فوت و فن داره که اگه یاد بگیرین میتونید براحتی محتوای تولید کند و برای دانشجویان خود ارائه بدین.

تولید محتوای آموزشی چیست ؟

با اومدن مهمان ناخوانده ( کرونا) دیگه اکثر آموزش های بصورت غیر حضوری ارایه میشه و شما اگر نتوانید محتوای آموزشی خوبی ارایه بدین اونوقت یک فرصت عالی را از دست دادید.

عصر چندرسانه ای نقش معلمان را تغییر داده است. نیاز به وسایل سمعی و بصری برای پشتیبانی از یادگیری الکترونیکی ، یادگیری از طریق تلفن همراه ، آموزش از راه دور و آموزش ترکیبی ، نقش مربیان را اصلاح کرده است ، که اکنون در حال تبدیل شدن
به تولیدکنندگان هستند تا آموزش خود را با رسانه هایی مانند پادکست ، فیلم ، انیمیشن ، ارائه تعاملی .. و غیره غنی کنند.

ما در این مقاله میخوایم به انواع تولید محتوای آموزشی بپردازیم و نحوه اجرا آن را به شما آموزش بدهیم،  پس با حوصله این اموزش را دنبال کنید.

تولید محتوای ویدیویی آموزشی :

چرا باید از فناوری ویدیو برای تولید محتوای آموزشی استفاده کنیم ؟

ثابت شده است که فناوری ویدیو ابزاری بسیار قدرتمند در ایجاد انگیزه ، جذابیت و آموزش در مفهوم آموزشی است. به دلیل مزایای قابلیت تبدیل و انتقال پذیری که فیلم ارائه می دهد ، افق آموزش و یادگیری را باز کرده است.

ویدئو می تواند با نشان دادن مکان ها و پدیده هایی که در غیر این صورت مشاهده نمی شوند ، تجربه یادگیری را افزایش دهد ، که “ارزش تجربی” (Koumi ، 2006) را در درک دانش می افزاید.

علاوه بر این ، ویدئو امکان نمایش فعالیت های رویه ای را با جزئیات در هنگام استفاده برای آموزش فراهم می کند و امکان پیشرفت شخصی را فراهم می کند زیرا می تواند ابزاری ارزشمند برای بازتاب خود باشد.

بیشتر بخوانید :   تاثیر کامنت بر سئو

چالش برای معلمان

آموزش تولید محتوا برای معلمان
آموزش تولید محتوا برای معلمان

به تمام دلایل فوق ، اکنون مربیان با تهیه کنندگی نقش تولید کننده منصوب می شوند تا منابع ویدیویی قدرتمندی را برای دانش آموزان خود ایجاد کنند. با این حال ، این یک چالش بزرگ برای معلمان است.

آنها باید خود را با فناوری ویدئو ، نرم افزار ویرایش و روند طلب تولید فیلم آشنا کنند (Petrosino & Koehler، 2007).

خوشبختانه ، تکامل فن آوری ویدئو دسترسی به تجهیزات ویدئویی مناسب را آسان و ارزان کرده است.

بعلاوه ، حتی اگر نرم افزار ویرایش در گدایی ناامیدکننده و گیج کننده باشد ، با شروع بازی با آن و یادگیری توابع اساسی ، متوجه خواهید شد که اصول مشابه در هر نرم افزاری وجود دارد و اجازه می دهد خلاقیت و نوآوری داشته باشید. پس باید برای تولید محتوای آموزشی زحماتی کشید.

فیلم خود را برنامه ریزی کنید: 5 مرحله برای اتفاق افتادن آن!

صحبت از تولید ویدئو ، استیو (1996) اظهار داشت که قسمت برنامه ریزی یا “فرآیند پیش تولید آماده سازی برای تمام مراحل مورد نیاز برای اجرای تولید و پس از تولید یک پروژه فیلم چند رسانه ای / فیلم ویدئویی است”.

برای معلمان ضروری است که فیلم آموزشی را تا آخرین جزئیات تنظیم و برنامه ریزی کنند. پس قوانین پایین را برای هر چه بهتر شدن تولید محتوای آموزشی رعایت کنید.

1 : محتوا و اهداف آموزشی را تعریف کنید :

محتوای ویدئو که به طور مستقیم با برنامه های درسی مرتبط است ، نقطه شروع ایده شما است. چگونه می توان محتوا را تجسم کرد؟ چه نکات کلیدی است؟ علاوه بر این ، اهداف آموزشی باید یک راهنما برای ساختار فیلم باشد.

اهداف آموزشی مشخص می کند که شما باید بر کجا تأکید کنید و شما را متمرکز نگه می دارد تا جنبه آموزشی ویدیوی خود را از دست ندهید.برای تولید محتوای آموزشی باید به این نکات دقت کنید

2: رویکرد آموزشی را تعیین کنید :

آموزش تولید محتوای آموزشی
آموزش تولید محتوای آموزشی

پایان باز یا آموزشی؟ هنگامی که (بیتس 1984) در حال صحبت در مورد پخش آموزشی بود ، دو نوع برنامه پخش را شناسایی کرد: برنامه های “غنی سازی” و “منبع یادگیری” یا همانطور که امروزه به صورت پایان باز یا آموزشی شناخته می شوند. هر دو نوع می تواند آموزشی باشد.

فیلم های پایان باز به طور واضحی با برنامه های درسی ارتباط ندارند و ممکن است به نوعی بی ربط به نظر برسند زیرا هدف آنها انگیزه دادن و درگیر کردن دانش آموزان با موضوع است.( تولید محتوای آموزشی )

این فیلم ها نمی توانند به تنهایی ایستاده و نقش مربی برای دستیابی به نتیجه مطلوب یادگیری ضروری است. (به عنوان مثال آگهی ها ، نمایش ها ، مستندها) از طرف دیگر ، فیلم های آموزشی دارای ساختار بیشتری هستند “به طور خاص برای گسترش و گسترش تجربه زبان آموز طراحی شده اند” (Heinichet و همکاران ، 1982) و برای استفاده خاص در طول آموزش تولید می شوند وظیفه.

این نوع فیلم ها به روش واضح تری با برنامه درسی ادغام می شوند و دانش آموزان می توانند بدون آموزش بیشتر به اهداف یادگیری برسند. (به عنوان مثال نمایش ها ، مدل سازی ، فعالیت های رویه ای ، آموزش های گام به گام)

3: انتخاب قالب یا طرح مناسب :

چگونه می خواهید از فیلم استفاده کنید؟ آیا قرار است در کلاس نمایش داده شود؟ آیا می خواهید آن را در وب در دسترس قرار دهید؟ آیا قرار است بخشی از یک سریال ، کلیپ یا پادکست ویدیویی باشد؟ اینها چند سال در مورد زمینه استفاده است که باید قبل از تولید به آنها فکر کنید.

بیشتر بخوانید :   چطوری کاور هایلایت استوری اینستاگرام بسازیم ؟

تا بتوانید ویدیوی خود را به گونه ای تنظیم کنید که از دستیابی به اهداف آموزشی اطمینان حاصل کنید. قالب تصویری به نحوه ارائه محتوای آموزشی اشاره دارد. آیا قرار است ارائه شود؟ نمایشی کردن؟ مصاحبه؟ تظاهرات؟ به محتوا و اینکه مناسب ترین راه برای ارائه آن چیست فکر کنید.

4: فیلمنامه نویسی و استوری بورد

هرچه جزئیات بیشتر در برنامه ریزی شما وجود داشته باشد ، تولید آن آسان تر خواهد بود. متن فیلم خود را بنویسید و مهمترین نکاتی را که باید مطرح شود برجسته کنید. سوار شدن به داستان به شما این امکان را می دهد تا تفکر خود را تجسم کنید.

همچنین ، یک استوری بورد نه تنها برای تهیه کننده بلکه برای همه شرکت کنندگان مانند بازیگران ، مجریان و صداپیشگان به عنوان راهنما عمل می کند و به آنها داستان داستانی ویدیوی شما را می دهد که آنها را بیشتر درگیر این روند می کند. ( تولید محتوای آموزشی )

5:تولید کردن

آموزش تولید محتوای ویدیویی
آموزش تولید محتوای ویدیویی

دست روی دوربین! هیجان انگیزترین قسمت شروع می شود! فیلم! مطمئن شوید که هر صحنه ای را شک دارید که شک دارید چیزی از دست رفته است یا به گونه ای متفاوت از آنچه تصور می کردید تحویل داده شده است.

همیشه بهتر است که فیلم بیشتر از کمتر باشد! وقتی فیلمبرداری تمام شد ، وقت آن است که همه را کنار هم بگذارید! یک نرم افزار ویرایش فیلم به انتخاب خود انتخاب کنید. شاید اصلیترین مرحله تولید محتوای آموزشی به این قسمت مربوط می شود.

و به زودی متوجه می شوید که چقدر می توانید خلاق باشید! موسیقی و گرافیک اضافه کنید! به یاد داشته باشید که با ویژگی های انتقال و گرافیک موجود ، خیلی هیجان زده نشوید! بسیاری از گرافیک ها و انواع مختلف انتقال می تواند برای چشم خسته کننده باشد. ساده باش!

بیشتر بخوانید :   تولید محتوا در حوزه تکنولوژی و فناوری اطلاعات

نرم افزار های مورد نیاز برای تولید محتوای ویدیویی آموزشی

نرم افزار های خیلی زیادی در این زمینه وجود دارد ولی ما دراین بحث به مهمترین اینها خواهیم پرداخت که میتوانید از آن ها بصورت رایگان استفاده کنید و بهترین نتیجه را بگیرید.
اولی ما به معرفی نرم افزار های تواید محتوای ویدیویی با کامپیوتر را خواهیم گفت بعد به تولید محتوای آموزشی با گوشی هم خواهیم رسید.

1:نرم افزار فتوشاپ :

نرم افزار فتوشاپ یکی از کاملترین نرم افزار ها برای تولید محتوا میباشد که اگر کسی یاد بگیرد دیگر در هیچ کجا به چیز دیگه ای نیاز نخواهد داشت.

شما میتوانید با نرم افزار فتوشاپ شروع به تولید محتوای عکسی بکنید تا بتوانید آن را در تولید محتوای آموزشی به کار ببرید. نرم افزار فتوشاپ قابلیت های زیادی داره که شما میتوانید براحتی با آموزش از این امکانات استفاده کنید و عکس مورد نیاز رو تولید کنید.

البته نگران نباشد اگر بلد هم نیستید ما به شما ابزار های جایگزین رو هم معرفی خواهیم کرد.

نرم افزار های تولید محتوای اموزشی
نرم افزار های تولید محتوای اموزشی

2:پریمیر پرو Premiere pro

بعد ساخت عکس توسط فتوشاپ حالا نوبت به تبدیل عکس به فیلم شده که شما باید اینجا عکس هایی که درست کردید را با این نرمافزار به ویدیو تبدیل کنید ، البته کار با این نرم افزار خیلی سخت هست و توصیه نمیشه اگر مبتدی هستید از این استفاده کنید .

3پاورپونت :

پاور پوینت بعد از فتوشاپ سلطان همه ی نرم افزار ها می باشد که می توایند براحتی به تولید محتوای آموزشی بپردازید.
پاورپوینت یکی از کاملترین نرم افزار ها برای تولید محتوا میباشد که اکر دانشجویان و مدرسی از این نرم افزار استفاده می کنند.

 

ممنون از اینکه تا پایان آموزش تولید محتوای آموزشی با ما همراه بودید

تیم تولید محتوای وب همیار

منبع : https://elearningindustry.com/educational-video-production-when-educators-become-producers

https://www.aparat.com/Ali.Nasiri.k

 

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

👀

👄

سفارش تولید محتوای متنی

همین الان میتونی برای وبسایت خودت محتوای سئو شده و یونیک داشته باشی. همین الان سفارش بده🔻

🔻

🔻

سفارش تولید محتوای متنی

همین الان میتونی برای اینستاگرامت یک دستیار و خمراه داسته باشی، برای دیدن تعرفه ها و امکانات لطفا از لینک زیر استفاده کن🔻

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x