قالب لایه باز چیست ؟

ادیت فایل psd

قالب لایه باز چیست ؟ اصولا دارای تعریف دو بعدی را دارد که بعد اول مربوط به بعد مبتدی و بعد دوم مربوط به تعریف حرفه ای.
در این مقاله مفهوم و کاربرد و انواع طرح های لایه باز و منابع برای دانلود از مبتدی تا حرفه ای دسته بندی شده برایتان در دسترس قرار خواهم داد.

قالب لایه باز چیست ؟

به زبان ابتدایی تر ، فایل های گرافیکی هستند که میتوان به ویرایش و تغییر المان های آن پس از ساخت آن نیز دوباره پرداخت یعنی اگر طرح لایه باز داشته باشید ، میتوانید متن و تصاویر یا هر چیز دیگری که در فایل موجود است به راحتی تغییر داده و طرح لایه بازه ای را به طرح لایه باز سفارشی تبدیل نمایید و همچنین میتوانید قسمت هایی را حذف یا بخش های جدیدی را به آن اضافه نمایید.

نکته قابل توجه این طرح این است که شما میتوانید طرح لایه باز که توسط افراد دیگر تزیین داده شده یا طراحی شده است با دانلود کردن آن و یا با ارسال کردن به افراد دیگر ، میتوانند با ادیت همه نوع آن به قالب مورد نظر خود تبدیل نماید و لی آیا تمام فرمت های طرح ها میتوانند قابل ادیت باشند ؟

این سوال باعث بوجود آمدن موضوع فرمت PSD بوجود می آید و در ادامه مقاله‌ی قالب لایه باز چیست به آن می پردازیم.

فایل PSD :

قالب لایه باز چیست ؟

فایل های لایه باز PSD  ، که بیشترین فایل مورد استفاده برای افراد و شرکت ها قرار میگیرد و از طرفی همان طور که از اسمش پیداست متعلق به نرم افزار گرافیکی فتوشاپ است.

اگر هنگامی که شما فایل تان را ذخیره میکنید فرمت PSD را انتخاب نمایید چون میتوانید پس از ساختن طرحتان دوباره در آن تغییراتی انجام داده و هر گونه ویرایش (تصاویر ، متن ، حذف و غیره ) انجام داده و نیز میتوانید با اشتراک گذاری با افراد هم تیمی تان یا هر جا ، دوباره اصلاح کرده و یک نمونه کار بهتری ساخته شود که به خروجی بهتر کار شما ارزش می دهد .

بیشتر بخوانید :   چطوری کاور هایلایت استوری اینستاگرام بسازیم ؟

معایب : عیبی که همه ی افراد بر آن اظهار کردند این است که ذخیره کردن در این فرمت انجام میگیرد و یا حداکثر حجمی را میگیرد 2GB است و در عین ها فرمت های دیگر ده ها برابر از این فرمت کم تر جا میگیرند ولی با این عیب باز نیز خواستار بسیار زیادی را دارا است .

تاریخچه طرح لایه باز :

همان طور که می دانید نمیتوان در دنیای تکنولوژی برای هر اثری مانند علوم دیگری تاریخچه ای تعریف نمود و به کسی نسبت داد ولی در این مورد بریتان میگم که طرح لایه باز تاریخچه دقیقی در هیچ جایی در دسترس نیست و فقط در نسخه اولی که در فتوشاپ بوجود آمد ، پیدا شده است یعنی در سال 1999 ملادی معرفی شده است .

کاربرد طرح لایه باز :

فتوشاژ ادیتور

این طرح تقریبا در همه ی زمینه های دیجیتالی یا غیر دیجیتالی یا به زبان مدیریت و دانشگاهی بگم در همه ی زمینه های بازاریابی های درونگرا و برونگرا دخالت داشته و باعث بهتر دیده شدن می شود .

بهترین کاربرد این طرح ، این است که با دانلود کردن قالب یا طرح های لایه باز ، و ادیت کردن طبق سلیقه خودتان و کار خودتان ، میتوانید در کار های خودتان چند قدم به جلو بیفتید .

خب و اما این سوال می شود از هر سایتی میتوان دانلود کرد یا اینکه تمامی طرح های لایه باز رایگان هستند و غیره  که موضوع پاراگراف بعدی این سوال ها رو جواب می دهند.


برای استفاده از خدمات ادمین اینستاگرام حتما ببینید


سایت های گرافیکی :

سایت های بسیاری چه خارجی و چه ایرانی مشغول به ساختن طرح های لایه باز هستند و فراوانی سایت ها نیز بیشتر شده است و اما تفاوت های سایت های خارجی و ایرانی در چیست ؟

بیشتر بخوانید :   بهترین اپلیکیشن های کاربردی اینستاگرام

در سایت های خارجی عمدتا طرح های ابتدایی رایگان بوده و میتوانید استفاده نمایید ولی طرح هایی که رایگان در اختیار گذاشته ، خیلی دیگر ابتدایی است و فقط میتوان در کلاس های آموزشی استفاده نمود ولی برای طرح های بهتر و پیچیده طرح های لایه باز ، بایستی هزینه ای پرداخت نمایید.

و بنابه تحریم هایی که کشور ما داشته و دلار در قیمتی بالاتر بوده و هزینه هایی که تعیین کردند در حدود 10 دلار و بالاتر از این است برای شرکت ها یا افراد در آخر برایشان هزینه های بزرگی بوجود می آید که صرفه اقتصادی برایشان ندارد .

در سایت های ایرانی هم باید از سایتی استفاده نمایید که ابتدا نمونه کارشان را دیده و تجربه کاریشان و تعداد سفارشات و آیا پشتیبانی دارد و یا اینکه ضمانت دارد که اگر به میلشان نبوده تعویض یا برگرداند ؟

اینها دغدغه هایی عمومی برای همه است و ما در سایت مان یعنی وب همیار را داریم و میتوانید با مشاهده نمودن در فروشگاه ، و هرگونه سفارشاتی را پذیرا هستیم .

 انواع قالب لایه باز چیست :

ماشین ادیتور

 1. کارت ویزیت :
  شما هم حتما وقتی به پیاده روی در خیابان ها میپردازید دیده اید که در دیوار ها یا در آگهی های استخدام به دنبال فردی با مهارت ادیت کارت ویزیت است و این نشان دهنده ی اهمت کارت ویزیت است و نیازی به توضیح دادن اضافی هم ندارد و با به کار آمدن سایت های گرافیکی میتوان با هزینه های کم نیز این مشکل را برطرف نمود.
 2. بنر مشاغل و مناسبتی لایه باز :
  برای گسترش مشاغل جدید یا برای تبریک گفتن در مناسبت ها طرح هایی هستند که میتوان با این طرح ها کسی را سوق به آن مشاغل نمایند ( که بیشتر موسسه های کاریابی از این مورد استفاده می نمایند ) و برای مناسبت های مختلفی هم که دارا هستیم میتوان استفاده نمود ( که بیشتر دارای پیج های اینستاگرام و غیره مورد استفاده قرار میگیرد ) .
 3. آیکون و لوگوی لایه باز :
  شرکت های بزرگی که از این طرح ها استفاده میکنند مانند شرکت ماشین فورد یا شرکت اندروید و شکرت فراری و میلیون ها لوگوی دیگر که از این طرح های لایه باز استفاده میکنند .
 4. تقویم لایه باز :
  برای طراحی های بهتر که هر چهار فصل را که میتوان برای هر شهری متناسب با آن باشد یک طرح لایه باز که طراحی شده میتوان در آن تغییراتی برای هر طیفی نظر گرفت .
 5. آگهی ترحیم لایه باز
 6. منو غذای لایه باز :
  طبق آماراتی که بدست آمده تمامی سفارشاتی که بیشترین سفارشات را داشته مربوط به منویی است که طراحی بهتری را دارد .
 7. ست تبلیغاتی لایه باز
 8. ست اداری لایه باز
 9. کاتالوگ و بروشور لایه باز
بیشتر بخوانید :   قالب پست اینستاگرام چیست ؟

خب اینها تقریبا پر کاربردترین قالب لایه باز برای کاربران موجود است و این قالب ها که از سایت ها دانلود می شوند برای کسانی که حرفه ای نیستند کمک بسیاری می کنند .

خب موضوع ” قالب لایه باز چیست ” و تمام مواردی که مربوط به این موضوع است را به آن پرداختیم و در آخر نکته های قابل توجه را برای شما یاد آوری میکنم :
در فایل های PSD ، تصاویر با کیفیت بیت چپ ( BitMap ) ذخیره می شود و هر فایل لایه باز دارای رزلویشن خاصی بوده که این معیار برای چاپ افت معمولا 300DPI  است.

پس تا الان درک کرده اید که قالب لایه باز بهترین نوع قالب در بین تمامی قالب های موجود در طرح های گرافیکی است و اینکه مورد آخری در طرح لایه باز بیشترین طرحی است که مورد استفاده قرار میگیرد و چون همه به اهمیت تبلیغات پی برده شده و نحوه تبلیغ نمودن نیز بسیار مهم است به همین دلیل برای گسترش کسب و کار ها بیشترین استفاده را این مورد داشته و دارد.

 

 

5 1 رای
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

👀

👄

سفارش تولید محتوای متنی

همین الان میتونی برای وبسایت خودت محتوای سئو شده و یونیک داشته باشی. همین الان سفارش بده🔻

🔻

🔻

سفارش تولید محتوای متنی

همین الان میتونی برای اینستاگرامت یک دستیار و خمراه داسته باشی، برای دیدن تعرفه ها و امکانات لطفا از لینک زیر استفاده کن🔻

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x