پروموشن چیست؟

پروموشن 1

اول از همه میخوام براتون بگم که کلمه‌ی پروموشن دارای چندین معنا و مفهوم است. که من در این مقاله میخوام در بُعد بازاریابی توضیح بدم و راه های پروموشن و زمینه هاش رو به صورت مختصر و مفید ارایه بدم.

پروموشن چیست؟

پروموشن

پروموشن در فارسی یا میتوان گفت در خاورمیانه این طور تعریف می شود که یک مجوعه عملیاتی که برای بهبود بازاریابی و معرفی محصول یا هر چیز دیگر است و هدف پروموشن هم گسترده است ولی اصلی ترین این هدف خبر رسانی تبلیغاتی در جهت افزایش مخاطبان و در نتیجه افزایش فروش است.

خب پروموشن در لاتین نیز به صورت زیر معنا میشود:

Product  –  Pricing   –  Place   –   Promotion
اولین بار که این قانون چهار (P) رو کاتلر طراحی کرد در بازاریابی تحول عظیمی یا به قول بزرگان حوزه کسب و کار باعث علمی شدن بازاریابی شده است

خب کمی نیز در مورد این چهار اصل رو براتون توضیح بدم:

 • اصل اول: تولید محصول یا همان ایده محصول و ساختن آن هستش که میتوان گفت 30% کار هستش ولی عده ای از افراد فکر میکنند که 80% این چرخه رو شامل میشود که باور غلطی است.
 • اصل دوم: قیمت گذاری که اصل دوم هستش تاثیر زیادی در فروش میشود چون باید نسبت به بازار و محصولات هم صنف قیمت گذاری کرد و اینکه در این چرخه فقظ 10% رو شامل میشه.
 • اصل سوم: مکان نیز برای هز تولیدی اصل مهمی است که طبق سرمایه هایی که داراست نسبت به آن ایجاد میشود و اینکه این اصل هم مانند اصل دوم 10% رو شامل میشود.
 • اصل چهارم: خب رسیدیم به اصلی ترین اصل این چرخه که پروموشن است و اینکه این اصل دارای چندین زیر مجموعه است و اگر براتون خلاصه بگم هر کاری که باعث اطلاع رسانی به مشتری و ایجاد فروش و سرانجام باعث افزایش فروش میشود

 

پروموشن مربوط به قسمت فروش میشود که من هم از این بُعد فقط در مورد قسمت فروش توضیح خواهم داد.
رویکرد فروش به دو صورت است:  B2B(مدل بیزینس به بیزینس)     –   B2C(مدل بیزینس به مصرف کننده)

هر شرکتی یا هر تولیدکننده ای وقتی جنسی برای فروش داشته باشد برای فروش محصولاتش , خودش دست به کار نمیشود و شرکت هایی هستند که صرفا فروش محصولات تولید کننده ها عمل میکنند چون زمینه فروش واقعا قسمت تخصصی هستش که هر فرد و هر شرکتی نمیتواند به فروش بیشتری دست بیابد و در ادامه میخوام بگم که چطور عمل میکنند این گونه شرکت ها و چگونه به عبارت دیگر پروموشن انجام میدهند.

امروزه که تکنولوژی یشرفت کرده باعث شده که اطلاع رسانی ها از طریق فضای مجازی و تلویزیون و رادیو و …. افزایش پیدا کنه و اینکه اگر چه دیگر عده ای به بازاریابی مستقیم دیگر اعتقادی ندارند سخت در اشتباه اند چرا در ادامه خواهم گفت.


برای پیشرفت و داشتن همکار در اینستاگرام از این لینک استفاده کنین


در این قسمت از مقاله‌ی پروموشن چیست میخوایم چندین شرکت رو براتون مقایسه میکنم و روش پروموشن هر کدوم رو میگم. بعد خودتون ببینید کدوم بهتر هستش و اینکه به هیچ عنوان شرکت های پایین تبلیغاتی نیست. چون اکثرا همه میشناسن واسه همون از اینها استفاده میکنم.

بیشتر بخوانید :   چطوری کاور هایلایت استوری اینستاگرام بسازیم ؟

شرکت پروموشن PEAK:

اگر سر به فروشگاه ها بزنین چه کوچک و بزرگ حتما اسم این شرکت به گوش تون خورده و در همه ی این فروشگاه ها یک لاین مخصوص برای این شرکت در نظر گرفته،و حتما دارای پروموت یا همون کسی که در مورد جنس ها راهنمایی میکنه یا به عبارت دیگه که یکی از استادای بازاریابی میگفت: جنس رو پیشنهاد نمیکنه در اصل جنس رو برای مشتری Pull یا همون به زبان خودمون هل میده.

پروموشن چیست ؟ چون وقتی برند محصول اسم و رسم بزرگی نداره و برای اینکه مشتری برای اولین بار تست کنه و در صورت رضایت، مشتری این برند بشه باید یه جوری به مشتری بفروشن که تا بعد مشتری های ثابتی پیدا کنند.

این نوع شرکت ها حتما دارای کانتر هستند و گاهی اوقات sample به مشتریان ارائه می دهند.
روش دیگری که استفاده میکنند از روش *یکی بخر و دو تا ببر* و در روزهای مشخصی تخفیف می دهند.

روش دیگر آنها تبلیغات آفلاین هستش یعنی چه؟ در ورودی فروشگاه ها و روی پل عابر و یا هر مکانی که جایی برای تبلیغ هستش و محوطه ای شلوغ هستش پوستر های تبلیغاتی نصب میکنند و در آخر قرعه کشی هایی در جهت افزایش مشتری انجام می دهند .

تمامی اینهایی که براتون گفتم همشون بازاریابی مستقیم هسنش که شرکت خودش اداره میکنه و هزینه های گسترده ای میکنه ولی نتیجه هم میبینه در ادامه روش دیگر پروموشن رو مانند مثال قبل در قالب واقعیت شرکت میگم که عملی یاد بگیرین.

شرکت SAMSUNG : تا حالا دیدین خود این شرکت مغازه داشته باشه؟ تا حالا دیدین کسی براتون در نمایندگی این شرکت براتون Pull کنه؟ تا حالا دیدین کشوری از این مارک نداشته باشه؟و …….

شرکت سامسونگ فقط در اقشار نقاط کشور دارای نمایندگی و فروش برای کسانی که میخوان محصولاتشون رو بخرند چرا؟
آیا به سایت سامسونگ مراجعه کردین؟آیا ارتباط مسیولین شرکت سامسونگ با کشور های دیگر اطلاع دارید؟

آیا میدانستید شرکت سامسونگ فقط 70% فروش خود رو انجام می دهد یعنی بدون واسطه؟ایجاد سایت حرفه ای و ارتباط با بزرگان هر کشوری و ارتباط با افراد صاحب نظر و ازشون نظر خواستن و در نتیجه رضایت آنها باعث میشود تا چندین میلیون از آن اسطوره حرف شنوی داشته و آن محصول رو بخرند یا با هر روز با مدل های به روز و گسترده ای بودن خود در اینستاگرام و سایت گوگل و ….. افزایش می دهد پس این یعنی پروسه کامل پروموشن آنلاین.

خب میخوام یدونه شرکت ایرانی رو هم براتون بگم که با روش سامسونگ میخواد پیش ببره و تا الان هم کمی موفق شده و شاید هم باور نکنید!

بیشتر بخوانید :   ویدیو مارکتینگ چیست؟ + مزایای آن

شرکت میهن : در سال های قبل که این شرکت به دلایلی ورشکست شده بود. در سال های اخیر باز این شرکت تولیدی به کار خود شروع کرد اما با شیوه های متفاوت. اولین کاری که پس از تولید محصولات با کیفیت ،خودش ماهانه بر روی سایت خویش و فروشگاه هایش و تلویزیون و فضای مجازی هزینه های بزرگی پرداخت کرد و در حال حاضر نیز باز این کار را انجام میدهد و با قرعه کشی های سرتاسری در کل ایران باعث ایجاد رقابت بین مشتریان ایجاد میکند و اینکه باعث میشود تا مشتریان از کیفیت این شرکت با خوردن و تست محصولاتش آگاهی گردند.

فروشگاه

آیا میدانید میهن در آینده نه چندان دور در آلمان نیز تولیدی دیگر راه اندازی میکند؟به دلیل تبلیغات گسترده آنلاین خود و هم اینکه پیدا کردن رابط هایی برای روی آوری در کشور های دیگر.

خب فکر کنم چیزی نماند که براتون از بازاریابی یا همون کلمه پروموشن بگم و اینکه در این مقاله در قالب مثال و حقیقت گفتم نه از لحاظ کتابی که امیدوارم براتون مفید باشد.

در آخر نیز یک اجزا را هم بگم که با افزایش فروش و مشتریان باید بخشی به نام CRM تاسیس کرد که در ارتباط با مشتریان باشد و هر انتقاد و تعویض جنس و … رو پشتیبانی کند تا مشتری بفهمد که حامی مشتری هستید و دایمی بودن مشتری رو تثبیت میکند.

CRM چیست؟

crm چیست ؟

CRM مخفف جمله ی مدیریت یا ساماندهی ارتباط با مشتری میباشد. در CRM تلاش میکنیم تا با مشتریان خود به نحو احسنت ارتباط برقرار کنیم و باعث افزایش فروش شویم. CRM میتونیم بگیم زیر مجموعه پروموشن می باشد که هر دو به یک هدف تلاش میکنند.

سی آر ام بدون تجربه بدست نمی آید  باید شما در این راه تجربه ای داشته باشد تا بتوانید سی ار ام رو بهبود ببخشید.
CRM امروزه به 4 بخش تقسیم شده که به شما میگم.

 1. استراتژیک :استفاده از استراتژی درست در راه مشتری محور
 2. عملیاتی : کار ها و اتوماسیون هایی که برای بهبود عملکرد ارتباط با مشتری انجام می شود
 3. تحلیلی : به تجربیاتی که از تمام مشتری جمع می شود و به حالت اطلاعات در میاد
 4. تعاملی : ارتباط بین مشتریان و نمایندگان که باعث افزایش رضایت مشتری می شود

کارکرد CRM :

امروزه باید تلاش کنیم از تمام ابزار هایی که در دست داریم استفاه کنیم تا مشتریان را حفظ کنیم. یکی از بهترین راه ها حفظ مشتریان هست که در حال حاظر از ما خرید  می کنند. باید رفتار و استراتژی بازاریابی را به درستی در اعمال کنییم تا مشتریان رو راضی نگه داریم.
چون حفظ مشتری قدیم راحتر از جذب مشتری جدید می باشد.

جذب مشتری جدید: این کار خیلی سخت و هزینه زیادی به همراه داره، شما باید با شرکت در نمایشگاه های مختلف یا با هزینه کردن در تبلیغات می توانید این کار را پیش ببرید.

بیشتر بخوانید :   آنالیز twitter

رابطه پروموشن با دیجیتال مارکتینگ :

امروزه پروموشن رابطه مستقیمی با اینترنت دارد چون تبلیغات اصلیترین ابزار برای پروموشن دیجیتالی می باشد.

تبلیغات:

پروموشن تبلیغات

تبلیغات به معنی انتشار محصولات یا محتوا های یک شرکت در تلوزیون ، رادیو، یا شبکه های اجتماعی می باشد که امروزه شبکه های اجتماعی یا رسانه اینترنت بخاطر هزینه های بسیار معقول تر نسبت به تلوزیون از محبوبیت زیادی برخوردار هستند.
تبلیغات باعث آگاهی دیگر افراد از یک برند یا فروشگاه می شود و این کار اگر با اصول انجام شود باعث افزایش فروش بیش از اندازه می شود.

تبلیغات مستقیم:

بازاریابی یا تبلیغات مستقیم به نوعی از تبلیغات می گوند که رابطه مستقیمی بین شرکت تبلیغ دهنده و فرد موردنظر وجود دارد. برای مثال می توان به پیام کوتاه یا اس ام اس، ایمیل، وبسایت، تبلیغات آنلاین، بازاریابی پایگاه داده، فلایر، روزنامه، مجله و…

Sales Promotion

فروش از طریق پروموشن یا بازاریابی یا تبلیغات که باعث می شوند مشتریان شما تحریک شوند و تا محصولات شما را بخرند. این کار باعث افزایش تحریک تقاضا می شود.

انواع روش های متداول پروموشن:

 • تیزر تبلیغاتی یا ساخت ویدئو: تیزر تبلیغاتی یا ساخت ویدئو یکی از متداول ترین روش در بازاریاب فروش می باشد شما میتوانید با استفاده از ویدئو های تبلیغاتی می توانید خیلی زیاد به درآمد برسید . مثلا با دادن ویدئو به تلوزیون و شبکه های اجتماعی می توانید از این پتانسیل استفاده کنید.
 • تبلیغات صوتی: پیام های صوتی یا پادکست هایی که امروزه در فضای مجازی به شدت محبوب شده و می توانید ازش استفاده کنید.صوت یکی از قدرتمندترین روش های پروموشن می باشد که میتوانیم پادکست ها را در فضای مجازی و یا رادیو ع نمایش بزاریم. میتوانید از این لینک سفارش تولید محتوای صوتی بدهید.
 • تبلیغات اینترنتی(وبسایتی): منظور از تبلیغات اینترنتی همان تبلیغات کلیکی هست که گوگل انجام می دهد. از جمله از تبلیغات اینترنتی می توان به ریپورتاژ آگهی ، بک لینک، بنر های تبلیغاتی، و گوگل ادز و… که خیلی میتواند برای برند سازی تاثیر گذار باشد.

 

و در کلام آخر هم با سخن پژوهشگر بازاریابی به نام Robert Bartels در کتاب معروف خود یعنی در تاریخ تفکر بازاریابی به پایان می رسانم:

“””تقاضا صرفا در نتیجه داشتن قدرت خرید نیست “””

پس از این جمله اقشار کسب و کر در تلاش هستند تا از طریق ایجاد تقاضا برا عموم جذاب باشند و تقاضا از طریق انتقال ارزشی که پیشنهادی در اختیار میگذارد به خریدار احتمالی بوجود می آید.
خیلی ممنون که باز تا آخر مقاله‌ی پروموشن چیست همراه من بودید و امیدوارم که این مقاله براتون مفید باشه و در کسب و کار خویش استفاده کنید.

برای استفاده از خدمات آنلاین تولید محتوا میتونین از این لینک استفاده کنید

5 2 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
9 Comments
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

[…] پروموشن چیست + افزایش فروش از طریق پروموشن در این مقاله … […]

ثریا حیدری

سلام روز بخیر

توی هایپر مارکت هایی که افراد برای تبلیغات محصولات یا تست محصولاتشون می ایستند . آیا اون ها پروموشن هستند؟

Mahdiwebhamyardaghi2350009

سلام بله اگر شما خوب به دور و اطراف خود دقت کنید پروموشن های زیادی رو خواهید دید. و کسانی که در هایپر مارکت ها کار می کنند کارشون پروموت کردن محصولات هست ،پروموشن می گن.

میثم

سلام وقت بخیر
یکی از سوالاتی خیلی ذهن من رو مشغول کرده اینه که .آیا با پروموشن می توانیم فروشمون رو چند برابر کنیم؟ ما یک شرکت لبنیاتی هستیم که میخوایم با پروموت کردن محصولات افزایش فروش داشته باشیم

سیمین عاری

واقعا مقاله ی مفیدی بود . و بخوبی توضیح داده بودین پروموشن چیست را. خیلی ممنون

میثم نمازی

اول تشکر میکنم بابت مقاله ی جامعه پروموشن چیست رو به خوبی توضیح دادین
دوم سوالم اینه که آیا واقعا مفیده که ما کسی رو برای پرونوت کردن محصول به خدمت بگیریم یانه ،؟ اگه جواب بدین ممنکن میشم

👀

👄

سفارش تولید محتوای متنی

همین الان میتونی برای وبسایت خودت محتوای سئو شده و یونیک داشته باشی. همین الان سفارش بده🔻

🔻

🔻

سفارش تولید محتوای متنی

همین الان میتونی برای اینستاگرامت یک دستیار و خمراه داسته باشی، برای دیدن تعرفه ها و امکانات لطفا از لینک زیر استفاده کن🔻

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
9
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x