انواع اینفوگرافیک و چگونگی انتخاب آنها برای تولید محتوا

انواع اینفوگرافیک

اینفوگرافیک اساسا قدمتی چند هزار ساله دارد و متعلق به عصر های امروزی و کشف های جدیدی نیست و همه انسان ها در زندگی عادی شان هم از اینفوگرافیک استفاده میکنند.در این مقاله سعی داشتیم تا به انواع اینفوگرافیک و چگونگی انتخاب آنها برای تولید محتوا اشاره کنیم.

جایگاه انواع اینفوگرافیک در شبکه های اجتماعی:

اینفوگرافیک که در بروشور یا بنر های تبلیغاتی نیز استفاده می شود در فضای اینترنتی چه در وبسایت و تلگرام و غیره جایگاه ویژه ای دارد. پس اثبات شد که اینفوگرافیک جزوه هر دو گروه بازاریابی هم قرار دارد یعنی هم در بازاریابی درونگرا مورد استفاده قرار میگیرد و هم در بازاریابی برونگرا .

اما اینکه در این مقاله توصیف انواع اینفوگرافیک و چگونگی انتخاب آنها برای تولید محتوا در وبسایت و تلگرام و غیره خواهم گفت پس با من تا آخر مقاله همراه باشید.

اینفوگرافیک :

اینفوگرافیک چیست

 

اینفوگرافیک همان طور که از اسمش میتونین متوجه شوید از دو بخش اینفو (info) و گرافیک (grafic) تقسیم شده است و اینکه میتوان به این صورت تعریف کرد که اطلاعات را به صورت گرافیکی یا روش نوین گرافیک در اختیار مخاطبان قرار میگیرد در جهت تبلیغات بهتر و فروش بیشتر و تاثیر گذاری بهتر انجام میگیرد.

اینفو = همان اظلاعات و مخفف شده ی کلمه ی انگیلیسی information است که این اطلاعات شامل مطالب کلیدی است که اصل مطلب خود را در جملات کوتاهی بیان می شود و از حشوه گویی خودداری می شود.

گرافیک = گرافیک به تنهایی خود یک رشته ی دانشگاهی و تخصصی است و با استفاده از تصاویر ادیت شده و اضافه کردن متن در عکس باعث می شود مخاطب توسط یک عکس ، خلاصه یک کتاب یا کاری را متوجه شود .

کاربرد اینفوگرافیک :

اینفوگرافیک کاربرد های زیادی داشته و در حال حاضر نیز دارد ولی کاربرد اینفوگرافیک در دید کلی به این است که در کوتاه ترین زمان و با شیوه های موثر به خواننده متن انتقال داده و این هدف را توسط المان های گرافیکی مانند تصاویر یا آیکون ها و… و اضافه کردن اطلاعات آماری یا محتوایی و … نیز امکان پذیر می سازد.

بیشتر بخوانید :   تاثیر تولید محتوا بر سئو

چرا از اینفوگرافیک استفاده می کنیم :

طبق تحقیقاتی که روانشناس ها انجام دادند نتیجه گرفتند که اگر آدمی یک متنی را توسط تصاویر مربوط با آن را ببیند اثر گذاری بسیار بالا تری نسبت به متن بدون المان گرافیکی دارد و حتی در نطر سنجی که توسط مردم انجام گفته است ، رضایت بخش تر از دیگر تکنیک ها است .

در بخش دوم مقاله‌ی انواع اینفوگرافیک و چگونگی انتخاب آنها برای تولید محتوا میخواهیم به انواع آن ها بپردازیم.

انواع اینفو گرافیک :

انواع اینفوگرافیک 2

1) آماری                                           4)شرح فرآیند                                      7)سلسله مراتب
2)اطلاع رسان                                    5)نقشه و مکان                                    8)لیست
3)تایم لاین                                        6)مقایسه ای                                       9)رزومه ای
10)عکس و گرافیک

اینفوگرافیک انواع بسیار زیادی را دارد و من فقط برایتان 10 مورد پرکاربرد و پرطرفدار ترین آن را مطرح کردم و در ادامه توصیف اینکه چگونگی انتخاب آنها برای تولید را میکنم.

1)آماری :

متداول ترین نوع اینفوگرافیک ، اینفوگرافیک آماری است و در این نوع اینفوگرافیک ، اگر شما میخواهید نتایج تحقیقات تان یا مطالبی از چند منبع مختلف دسته بندی کنید یا نظرات و اطلاعات نیز دسته بندی کنید ، این نوع اینفوگرافیک بهترین است

اما گرافیک هایی که در این نوع مورد استفاده قرار میگیرد این است که با فونت ها و رنگ فونت های متفاوت.

استفاده از نمودار های متنوع و پرطرفدار مانند ساقه و ریشه و نمودار دایره ای و نمودار حباب یا ابر شکلی استفاده می شود و اینکه اکثر گرافیک های مورد استفاده در این نوع اینفوگرافیک ، مدل حبابی است که موضوع و عناوین مهم را توسط حباب های بزرگ و زیر مجموعه های آن را توسط حباب های کوچک نشان داده می شود.

بیشتر بخوانید :   تکنیک بازنویسی محتوا

2)اطلاع رسان :

اینفوگرافیک اطلاع رسان یا همان اینفوگرافیک محتوایی نیز گفته می شود. اگر متن شما تخصصی و موضوع تان دید کلی دارد در این دسته ار اینفوگرافیک قرار میگیرد.

چون این نوع اینفوگرافیک حداقل دارای 1500 کلمه باشد پس بایستی برای راحت  تر بودن مخاطب و زودتر به مقصد یا اصل مطلب برسد ، باید دارای فهرست یا همان دارای عنوان های چند قسمتی داشته باشد .

طبق تحقیقاتی که ارایه می شود مطالبی که دارای عنوان های مشخص در متن های طولانی داشته باشد مخاطب بیشتری پیدا میکند و برای جلب توجه نیز باید دارای طرح های رنگی و قالب جذاب داشته باشد و نکته آخر هم اینکه خیلی از رنگ های متفاوت استفاده نشود چون باعث خسته کنندگی و حالت کودکانه به خود میگیرد.

3)تایم لاین (Time line) :

تایم لاین یا همان جدول زمانی نیز نامیده می شود. اگر میخواهید تاریخ وقایع مهم جلوه بدهید یا مروری بر یک سری حوادث که هدف اصلی تان زمان مورد نطر است در دسته تایم لاین یا همان جدول زمانی قرار خواهد گرفت .

چون اینکه تصویر سازی بهتر از متن در ذهن انسانی می ماند و میتوانید با تصاویر مربوط و توصیف وقایع بهترین انعکاس را برای مخاطب ایجاد کنید و باید اسم هر رویداد را در کنار هر عکس مطرح نمایید.

4) نقشه و مکان :

اینفو اطلاعات

اگر میخواهید پراکندگی چیزی را در نقشه و مکان های خاصی نشان دهید و یک گزارش کلی از جهان و مکان هایی در بیاورید با فوکوس (focous) کردن نیز میتوانید بهتر توضیح بدهید این نوع ، بهترین است و اینکه اکثرا از نقشه حرارتی مورد استفاده قرار میگیرد

به دیلیل اینکه رنگ فونت ها با نقشه همرنگ نباشد در این مورد میتوانید از چند رنگ فونت متفاوت میتوانید استفاده کنید و این مورد نیز از 8000 هزار سال پیش هم توسط انسان های نخستین مورد استفاده قرار گرفته است.

5)مقایسه ای :

این مورد بیشتر توسط اخبار ها انجام میگیرد چون نظرات را بدون غرض و هیچ تعصبی ارایه داده و معمولا به صورت عمودی انجام میگیرد و معمولا هر آیتم در یک طرف قرار میگیرد و در این مورد از نگ های تضاد استفاده می شود.

بیشتر بخوانید :   تولید محتوا منظم چه تاثیری دارد؟

6)پایگانی :

پایگانی یا سلسله مراتب کار نیز نامیده می شود و این نوع اینفوگرافیک بهترین روش متد برای آموزش دروس یا هر کاری انجام می شود و اگر دقت داشته باشید در نحوه ثبت نام ها و آموزش حرکت های ورزشی و این طور مباخث بیشتر استفاده می گردد.

7)بصری سازی داده ها :

بصری سازی داده ها یا لیستی نیز گفته می شود و در این نوع لیست اجناس یا عناوین و قیمت گذاری بیشتر استفاده میگردد و اینکه در این نوع ، شماره گذاری از اهمیت بیشتری برخوردار است .


برای سفارش تولید محتوای متنی از این صفحه دیدن کنید


8)عکس و گرافیک :

اگر دارای محتوایی یا اجناسی که میخواهید در کم ترین زمان توضیح یا روش عمل را برای مخاطب توضیح دهید از این نوع اینفوگرافیک استفاده می شود که با فونت های رنگی در کنار تصویر عکس بهترین نوع کاربرد این نوع است.

9)شرح فرآیند :

این نوع اینفوگرافیک نیز در رشته های پزشکی و شیمی و بیوتکنولوژی یا رشته های عملی انجام میگیرد و شرح فرآیند مختلف آزمایشات یا کار های عملی را توضیح و ارایه می دهند.

10)رزومه ای :

بهترین و پرکاربرد ترین در سرتاسر جهان تینفوگرافیک رزومه ای است که هم در زمینه علمی و هم در زمینه های تجاری و بیزینسی  کاربر بیشتر دارد و دارای قالب مشخصی در هر مورد را دارا است و عنوان های به کار رفته در این نوع اینفوگرافیک ، نشان دهنده شخصیت شما میباشد و میتوانید در اینفوگرافیک رزومه ای بیزینسی ، لوگوی خود را نیز میتوانید استفاده نمایید و برای نشان دادن سود و ضرر خود از نمودار هایی نیز میتوان استفاده کرد و بایستی طرح شما صامت و سنگینی خود را داشته باشد.

خب در این مقاله انواع اینفوگرافیک و چگونگی انتخاب آنها برای تولید محتوا را برایتان توضیح مفصل دادم و اینکه امیدوارم برایتان مفید واقع شود و خیلی ممنون که تا آخر مقاله همرا من بودید اگر نطراتی داشته باشید در خدمتم .

*با آرزوی سربلندی*

 

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

👀

👄

سفارش تولید محتوای متنی

همین الان میتونی برای وبسایت خودت محتوای سئو شده و یونیک داشته باشی. همین الان سفارش بده🔻

🔻

🔻

سفارش تولید محتوای متنی

همین الان میتونی برای اینستاگرامت یک دستیار و خمراه داسته باشی، برای دیدن تعرفه ها و امکانات لطفا از لینک زیر استفاده کن🔻

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x