آموزش نوشتن چک لیست مقاله + 10راهکار های درست نوشتن چک لیست

آموزش نوشتن چک لیست مقاله 2

در این مقاله قرار است در مورد آموزش نوشتن چک لیست مقاله (یا تنظیم محتوا ) و هدف و اهمیتش را بررسی خواهم کرد پس همراه من تا آخر مقاله باشید.

چک لیست چیست ؟

زیر مجموعه هایی از کار های بزرگ که شامل سوالات و نکات و دستورالعمل ها و ویژگی هاست که این کارهای بزرگ را به کار های خرد و کوچک تقسیم مینماید. پس با ما همراه باشید تا آموزش نوشتن چک لیست مقاله رو بهتون یاد بدیم.

هدف چک لیست ؟

آموزش نوشتن چک لیست مقاله 3

با استفاده از چک لیست میتوان این تضمین یا اطمینان رو داشته باشیم که هیچ جزییاتی از فعالیت مان از قلم نیوفتاده است و با اولویت بندی درست و استاندارد انجام شده است.

کاربرد چک لیست

1)work guide : تمامی مدارک لازم که سازمان و شرکت ها برای مراجعین سازماندهی کردند و هنگام مراجعه ، در اختیار آنها قرار می دهند و این حاصل برنامه ریزی قبلی است را که یکی از کاربرد های چک لیست قرار گرفته است.

2)quality control : در هر کسب و کاری مانند صنعتی و غذایی یک نفر یا چندین نفر را به عنوان کنترل کیفی منصوب مینمایند که در آن رشته تخصص دارد و این افراد طبق چک لیستی که دارند بر روی محصولاتی که پس از تولید بر روی محصولات انجام می دهند تا محصولی بی کیفیت به بازار وارد نشود این مورد با پیشرفت تکنولوژی بایستی برای دیجیتال مارکتینگ هم منصوب گردد تا محتوایی بهتر و باکیفیت تولید گردد توسط چک لیست معین که توسط فرد کنترل کیفی تدوین گردیده است آزمون و کنترل شود.

3)consultant: با استفاده از چک لیستی که هر شرکت و سازمانی که سازمان یافته گردیده اند یک ابزار مشاورتی می نمایند که مشاوری که هم جنبه های مثبت و هم جنبه های منفی کار را براتون بازگو میکند و بهترین مشاوره ای میتوان در کار بهش تکیه کنید.
تا اینجا 50% آموزش نوشتن چک لیست مقاله رو یاد گرفتید .

بیشتر بخوانید :   تاثیر تولید محتوا بر سئو

نتایج استفاده از چک لیست

1)Standardization : این مورد در بین نتیجه گیری ها مهم ترین است .شرکتی که چندین سال یا نیم قرن یا قرن ها بدون هیچ افت به کار خودش ادامه میدهد و حتی افراد زیادی هم از قبیل مهم یا کارگر یا حتی صاحب کارخانه یا شرکت و سازمانی عوض می شود ولی افت یا کاهش عملکرد در آنجا پدید نمی آید دلیلش این مورد است چون وقتی برای حوزه ای مشخص ، چک لیستی معین توسط فردی متخصص در آن حوزه تدوین می گردد.

و از آن روز به بعد دیگر محتوای اصلی این چک لیست تغییری پیدا نمیکند و طبق آن چک لیست افراد از بزرگ و کوچک از لحاظ مقام ، از این چک لیست تبعیت می گردند و دلیل اصلی برپایی مستمر کسب و کار های کوچک و بزرگ است.

2)increase safety : چک لیستی که مورد استفاده قرار می گیرد برای کسب و کار های کوچک و بزرگ ،باعث کاهش احتمال بروز مشکلات و سوانح بزرگ می گردد.

3)increase quality : چک لیست ها در هر مورد ضروری و الزامی است چه در کار های موردی یا کار های ضروری و برایشان مثالی برای درک شما در زیر توضیح می دهم.
کار های موردی : وقتی در حالت مناسبی چک لیستی برای مصاحبه تان که در آینده هستش آماده میکنید یا برای ارایه در سمینار یا هر جایی که مهم هستش برایتان به راحتی با چک لیستی که تدوین گردیده شده بدون اضطراب بیش از حدی در کارتان موفق بشوید.

کار های اضطراری : در حالتی مانند گیر کردن در آسانسور یا وقوع زلزله و غیره که تعادل آدمی را از بین میبرد و ناخودآگاه اعمال ضروری از یاد میرود و با استفاده از چک لیست میتوان تلفات و خسارات را کاهش داد.

4)شفاف شدن تقسیم وظایف : شفافیت ارایه شده باعث میشود تا  مسولیت کارکنان کسب و کار افزایش یابند و چک لیستی که در بعضی جا ها که امضأ و اثر انگشتی که در شرکت ها انجام میشود در ابتدا و انتهای هر کاری انجام میگیرد و توسط چک لیست اعمال می شود و در کسب و کار های بزرگ و کوچک و در جهان سوم و اول نیز اعمال میشود و اینکه امروزه توسط تکنولوژی به روز ، افرادی که دور کاری و از طریق دیجیتال چک لیست را اجرا میکنند.

بیشتر بخوانید :   تولید محتوا در حوزه خبری

5)transfer knowledge :چک لیست  ها بایستی توسط افراد متخصص آن حوزه تدوین و ارایه گردد و این چک لیست ارایه شده ،سال ها مورد استفاده همه افراد آن شرکت و سازمان می شود و این نوعی انتقال دانش و تجربه است.


اگر از مقاله‌ی آموزش نوشتن چک لیست مقاله خوشتون اومده حتما از مقاله‌ روش ساخت تولید محتوای متنی استفاده کنید


چک لیست شامل چه چیزهایی می شود ؟

چک لیست چیست؟

1)مشخصات :حتما بایستی اسامی تهیه کننده و تکمیل کننده باشد که مشخص کننده برای کدام حوزه عرضه شده است.

2)تاریخ : باید تاریخ تدوین چک لیست و در چه موقع تکمیل می گردد یا همان زمان تکمیل چک لیست گردد .

3)عنوان : با استفاده از عنوان باعث میشود بین حوزه های کاری تفکیک انجام گیرد .

4)سوالات : با استفاده از سوالات و جواب گویی شخص پر کننده چک لیست هم باعث یاد آوری وظایف و هم افزایش مسولیت پذیری می شود.

5)ارزیابی : چک لیستی که پر شده است توسط کنترل کیفی بایستی قسمتی برای نمره دهی و ارزیابی باشد.

مواردی که باعث بهبود چک لیست می شود:

1)در دوره هایی باید تنها به تیک زدن و امضأ و این طور عوامل بستگی نداشته باشد .

2)در جایی باشد چه دیجیتالی باشد و چه فیزیکی (کاغذی ) در دید فرد تکمیل کننده باشد.

3)اگر چک لیست طولانی بود باید به شکل معناداری و شفاف جداسازی گردد.

4)در شرایط واقعی تنطیم گردد و اینکه انتظارات بسیار بالایی در چک لیست نباشد.

5)عبارات بایستی روان و شفاف باشد .

خب تا الان دیگر باید مفهوم و کاربرد و چگونه تهیه چک لیست را به خوبی درک کرده باشید و سایت و نرم افزار هایی  نیز هستند که در این بخش یا همان پک لیست ارایه می دهند :

بیشتر بخوانید :   انواع اینفوگرافیک و چگونگی انتخاب آنها برای تولید محتوا

1)Word
2)Exell
3)checklist.com
4)to doist.com
5)monday.com
6)wunderlist.com

یک نمونه ای هم براتون گوش زد کنم که شرکت بویینگ که شرکتی کاملا از اول پیدایش موفق بود و به دلیل نادیده گرفتن چک لیست و خسارت زیان باری که بهش وارد شد و قطعا همه به یاد دارند ، چک لیست مهم تر از آن است که میپندارید و نکته دیگر اینکه وقتی گفته میشود بایستی توسط فرد متخصص تدوین گردد به دلیل اینکه آن فرد احساسی و رقابتی نگاه نمیکند و نگاه همه جانبه ای در این حوزه را دارد و انتظارات بیش از حد را در چک لیست تدوین نمی گردد پس هر کسی و فردی نمیتواند چک لیست ارایه دهد و اگر تدوین کند دارای اعتبار و تضمینی برای موفقیت کسب و کار نداشته است .

و نکات آخر هم اینکه چک لیست ها دو دسته اند : عمومی و تخصصی

افرادی حتی برای کار های شخصی شان چک لیستی مینویسند که این در دسته عام قرار دارد و دیگری برای سازمان ها و شرکت ها و کسب و کار ها تدوین می گردد و اینکه چک لیست برای هر صنعت و سازمان و شذکت یا هر حوزه ای متفاوت و حتی طریقه و نوع تدوین آن نیز متفاوت است.

باز رسیدیم به آخر مقاله‌‌ی آموزش نوشتن چک لیست مقاله و کلام پایانی اینکه هر کاری که به برنامه نیاز دارد تا پیشرفت نماید و این چک لیست مانند یک دوست و رقیبی برای هر کسب و کار و شخص عمل میکند که مجبور به پیشرفت کند پس باید نگاهی بسیار تأثیر گذار داشت بر این موضوع و با نادیده گرفتن کمی به این موضوع کلا اهداف و ماهیت کسب و کار یا برنامه شخص نابود میگردد.

خیلی ممنون که تا آخر مقاله همراه من بودید آرزو میکنم از مقاله‌‌ی آموزش نوشتن چک لیست مقاله استفاده کرده باشید .

5 1 رای
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

👀

👄

سفارش تولید محتوای متنی

همین الان میتونی برای وبسایت خودت محتوای سئو شده و یونیک داشته باشی. همین الان سفارش بده🔻

🔻

🔻

سفارش تولید محتوای متنی

همین الان میتونی برای اینستاگرامت یک دستیار و خمراه داسته باشی، برای دیدن تعرفه ها و امکانات لطفا از لینک زیر استفاده کن🔻

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x